Home F1 Hamilton va ocupa primul pole position în Marele Premiu al Qatarului sub...

Hamilton va ocupa primul pole position în Marele Premiu al Qatarului sub luminile de la Losail

Vizualizări: 11190

Lewis Hamilton a susținut una dintre cele mai dominante performanțe de calificare ale sezonului pentru a ocupa pole position în Marele Premiu inaugural al Qatarului, cu rivalul la titlu Max Verstappen în P2.

Campionul mondial în exercițiu a avut impulsul în direcția Q3, fiind cel mai rapid în fiecare dintre cele două segmente anterioare și s-a pus în formă supremă după primele runde cu un tur clinic.

Apoi a fost primul care a ieșit pentru a doua și ultima rundă – și a găsit și mai mult timp, izbind în 1m20s (singurul pilot care a făcut acest lucru) pentru a ocupa pole position la aproape jumătate de secundă de Verstappen.

Al doilea Mercedes al lui Valtteri Bottas a intrat în P3, înaintea lui Pierre Gasly, căruia i-a fost luată performanța uluitoare când a alergat larg în penultimul viraj. Asta l-a târât pe o bordură, ceea ce i-a spulberat aripa din față și a dus la o pană.

Acest lucru i-a forțat pe unii piloți să renunțe la rezultatele finale, deși primul efort al lui Fernando Alonso a fost încă suficient de bun pentru un P5 impresionant în ceea ce este al doilea start în top-5 din ultimele cinci curse.

Lando Norris a pus McLaren pe locul șase, pentru a le oferi un avantaj în lupta strânsă cu Ferrari pentru locul 3 în campionatul constructorilor, dar Carlos Sainz a fost doar cu un loc în urmă pentru Scuderie, deoarece și-a depășit coechipierul Charles Leclerc pentru a treia cursă consecutivă.

Yuki Tsunoda și-a continuat weekendul minunat în Qatar cu locul opt, plasând ambele monoposturi AlphaTauri în top 10 pentru a patra oară în cinci curse.

Esteban Ocon a ajuns în Q3 pentru prima dată după Rusia și va începe de pe locul nouă, Sebastian Vettel completând top 10, după primul său Q3 din ultimele opt curse.

Q1

Bottas a fost cel mai rapid de la început, deși cu doar 0,003 înaintea lui Hamilton, dar ulterior a fost retrogradat pe locul 3, iar cei doi protagoniști ai titlului au trecut pe primele locuri.

Hamilton a avut avantajul față de Verstappen – un decalaj de doar 0,095s – cu Sainz continuând forma ca cel mai rapid pilot Ferrari în jurul circuitului Losail, cu al patrulea cel mai rapid timp.

Coechipierul său, Charles Leclerc, a pus presiune pe sine atunci când primul său tur cronometrat – care a fost suficient de bun pentru primii șase – a fost șters din cauza limitelor de pistă și, deși a părăsit târziu boxele, monegascul a reușit să progreseze cu efortul final.

Ocon a raportat probleme cu vibrațiile după runda finală și acestea erau încă acolo când a ieșit în fazele finale, având nevoie de un tur mai bun pentru a ieși din zona de drop. El a livrat, dar vibrațiile au rămas.

Kimi Raikkonen tocmai a ratat Q2 pe locul 16, finlandezului i s-au alăturat Nicholas Latifi, Antonio Giovinazzi și duo-ul Haas format din Mick Schumacher și Nikita Mazepin.

A fost un weekend dificil pentru Mazepin, care a ratat FP2 pentru că era necesară o schimbare a șasiului și a început calificarea cu un alt eșec, deoarece a fost forțat să se retragă la boxe cu o aripă din față ruptă.

Eliminați: Raikkonen, Latifi, Giovinazzi, Schumacher și Mazepin

Q2

A existat o combinație de strategii pentru anvelope din Q2, AlphaTauri, Aston Martin și Alpine optând pentru softuri – și toți ceilalți alegând mediile.

Gasly a profitat la maximum de soft pentru a merge pe locul al doilea, iar colegul său de echipă AlphaTauri, Yuki Tsunoda, pe locul șapte. Ambii piloţi Alpine s-au mutat și în top 10, Alonso fiind un impresionant al șaselea. Și cu Vettel strecurandu-se în top 10.

Leclerc nu a reușit să facă asta și a ajuns pe locul 13, la o fracțiune în spatele lui Lance Stroll, și Daniel Ricciardo a fost eliminat. Dar cea mai mare pierdere a sesiunii a fost Perez, care a fost forțat să renunțe la medii pentru softuri pentru runda finală – dar pe măsură ce pista s-a răcit, nu a găsit suficient timp și a alunecat pe locul 11 ​​și a ieșit din sesiune în ceea ce este un mare ghinion pentru Red Bull și opțiunile lor strategice pentru cursă.

Hamilton a fost din nou cel mai rapid, cu Verstappen al patrulea, iar Bottas pe locul cinci. Norris a reușit să treacă pe softuri, cu un loc înaintea lui Sainz, spaniolul aruncând totul în ultimul său tur pentru a trece pe medii.

Eliminați: Perez, Stroll, Leclerc, Ricciardo, Russell

Q3

După ce a fost umbrit de colegul de echipă Bottas vineri, Hamilton a apărut într-o formă supremă sâmbătă, nu numai că și-a găsit o direcție bună peste noapte cu echipa, ci și s-a simțit mai bine după o durere de stomac.

S-a pus pe cea mai bună poziție după primele runde luând pole-ul provizoriu și apoi a oferit un al doilea tur care a fost și mai bun. În mod remarcabil, i-a oferit doar al treilea pole în ultimele 16 curse.

Marja sa de 0,455s față de Verstappen, care s-a îmbunătățit în al doilea tur, dar tot nu l-a amenințat pe Hamilton, a fost cea mai mare într-un Q3 uscat din tot anul.

Având în vedere că Perez a ieșit deja din calificări, Bottas a făcut o treabă bună pentru a ocupa locul al treilea și pentru a-i oferi echipei Mercedes un avantaj strategic duminică după-amiază, cu Gasly pe locul patru pentru a patra oară în acest an.

Sesiunea sa a fost compromisă când a ieșit de pe pistă la start-finish, suferind o ruptură a aripii din față și o perforare în penultimul viraj.

Mai multe ştiri despre Campionatul Mondial de Formula 1 găsiţi AICI!

Sursa: Formula 1
Photocredit: Formula 1