Home Breaking News Formula E: Pole pentru Oliver Rowland în Sanya

Formula E: Pole pentru Oliver Rowland în Sanya

Vizualizări: 10309

Oliver Rowland a luat pole position pentru a şasea rundă a campionatului FIA Formula E din Sanya. Pilotul Britanic i-a învins pe Jean-Eric Vergne (DS) şi pe Antonio Felix da Costa (BMW). Locul patru merge la pilotul Audi, Daniel Abt iar ultima poziţie de super-pole a fost luată de Sebastien Buemi.

În prima grupă, ca de obicei, piloţii clasaţi primii cinci în campionat au ieşit pe circuit. da Costa şi-a confirmat ritmul puternic din antrenamente şi a luat cel mai rapid timp provizional în BMW-ul său, cu un avantaj de mai bine de patru zecimi. d’Ambrosio s-a aliniat în spatele Portughezului şi a terminat în faţa lui di Grassi, care a terminat pe trei în grupa sa pentru Audi. Mortara a terminat pe patru cu liderul campionatului, Sam Bird un dezamăgitor loc cinci.

În a doua grupă, toţi trei piloţii germani au fost convingători: Daniel Abt şi-a poziţionat Audi-ul în prima poziţie a grupei şi locul doi per total, urmat de Andre Lotterer. Pascal Wehrlein a reuşit locul cinci dar timpul său a fost mai lent decât al colegului de echipă, d’Ambrosio. Robin Frijns a terminat pe 8 iar Mitch Evans a termint pe 10 în urma unui uşor contact cu un perete.

În grupa a treia Alexander Sims a avut un prim tur puternic. Britanicul s-a clasat pe doi şi l-a eliminat pe di Grassi din bătaia pentru super pole. Apoi au venit cele două monoposturi Nissan, care deja dominaseră sesiunile de antrenamente. Buemi a reuşit de departe cel mai rapid timp, iar Rowland a terminat pe patru, un timp bun şi pentru el. Jean Eric Vergne a avut şi el o rundă bună şi a terminat sesiunea pe cinci. Felipe Massa a luat locul 13 iar Oliver Turvey 15.

Gary Paffett a deschis ultima grupă cu un timp foarte slab. Stoffel Vandoorne a terminat pe 13, cel mai rapid din grupă urmat de Lopez pe 14, Tom Dillman şi Felipe Nasr au terminat pe 17 şi 18 respectiv. Nelson Piquet a terminat ultimul, mai lent chiar şi decât Paffett.

Buemi, da Costa, Sims, Rowland, Vergne şi Abt au participat în Super Pole.

Sebastien Buemi a reuşit să câştige pole-ul la Sanya, în spatele său aşezându-se cei doi piloţi BMW, da Costa pe doi şi Sims pe trei. Oliver Rowland a luat locul patru pentru Nissan cu Vergne pe cinci şi Daniel Abt pe şase.

• Foto-credit: Formula E – Twitter