Home F1 92 de victorii pentru Hamilton

92 de victorii pentru Hamilton

Vizualizări: 13681

Lewis Hamilton a devenit cel mai de succes pilot din Formula 1, după ce și-a adăugat în palmares, victoria cu numărul 92, la Grand Prix-ul Portughez. Nu a fost o cursă ușoară, însă. Start-ul a fost dificil pentru piloții Mercedes, iar Carlos Sainz a reușit să treacă pentru scurtă vreme în fruntea plutonului. Dar, după ce au reușit să pună temperatură în pneuri, adevărata luptă au purtat-o Lewis și Valtteri, iar campionul en-titre a ieșit învingător.

O altă performanță excepțională, a venit din partea lui Kimi Raikkonen, care în primul tur a depășit 11 piloți, dovedind, din nou, că și la 41 de ani este mai bun decât mulți alții și că merita să mai rămână în F1.

Pierre Gasly a avut o cursă fenomenală, reușind să termine pe locul 5, chiar în spatele lui Charles Leclerc, care a ridicat monopostul Ferrari în clasament.

Verstappen (P3), a avut un incident cu alt Racing Point, cel al lui Sergio Perez în primul tur. Mexicanul a încheiat pe poziția a 7a, după ce a fost depășit de Gasly și Sainz, pe final de cursă.

Top 10 a fost completat de coechipierii de la Renault, Esteban Ocon și Daniel Ricciardo, și pe ultimul loc din zona punctelor, reușind să recupereze pe final, a venit Sebastian Vettel. Nu a fost o zi la fel de buna pentru Lance Stroll, care a primit două penalizări de câte 5 secunde, pentru o coliziune cu Lando Norris și pentru depășirea marginilor pistei.